1812B273M501CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B273M501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.027UF 500V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
15%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5
Case Code (Metric) :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
HTS Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Features :
Voltage - Rated :
500V
Walsin
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Failure Rate :
Surface Mount :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
0.027uF
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.25
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
20 %
Positive Tolerance :
20
Size Code :
Lead Spacing :
Brand :
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
SMPS Filtering
Width :
3.2
Class :
Class 2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage Rating (DC) :
500 V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
Product :
General Type MLCCs
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Lead Free :
Lead Free
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812B273M501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.027uF