1812B272K500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B272K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2700PF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Walsin
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.25
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
15%
Termination :
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SIZE(GENERAL)
Dielectric :
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Size Code :
JESD-609 Code :
e2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
General Purpose MLCCs
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.0027uF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Tolerance :
10 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Width :
3.2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Spacing :
Negative Tolerance :
10
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Positive Tolerance :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Length :
4.5
Product :
General Type MLCCs
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1812B272K500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0027uF