1812B223M251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B223M251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.022UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage Rating (DC) :
250 V
Packaging :
MouseReel
Negative Tolerance :
20
Features :
Brand :
Walsin
Height :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
20 %
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Size Code :
Voltage - Rated :
250V
Width :
3.2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Product Status :
Active
Lead Spacing :
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Applications :
SMPS Filtering
Failure Rate :
Lead Style :
Ratings :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Class :
Class 2
Product :
General Type MLCCs
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15%
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.022uF
Multilayer :
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Datasheets
1812B223M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.022uF