1812B182K102CT
Mfr.Part #
1812B182K102CT
Description
MLCC 1800PF 1KV X7R 1812
Capacitance :
0.0018uF
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Tolerance :
10 %
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
10
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height :
1.25
Negative Tolerance :
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Features :
High Voltage
Lead Style :
Length :
4.5
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Width :
3.2
Datasheets
1812B182K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0018uF