1812B124J101CT
Mfr.Part #
1812B124J101CT
Description
MLCC 0.12UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Height :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
X7R
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Walsin
Surface Mount :
yes
Negative Tolerance :
5
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
100V
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
0.12uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
5
Temperature Coefficient :
15%
Length :
4.5
JESD-609 Code :
e2
Width :
3.2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
MouseReel
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
5 %
Datasheets
1812B124J101CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.12uF