1812B123M500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B123M500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.012UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.012uF
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
20
Walsin
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SIZE(GENERAL)
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
MouseReel
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
JESD-609 Code :
e2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
20 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Negative Tolerance :
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.25
Lead Spacing :
Length :
4.5
Datasheets
1812B123M500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.012uF