1812B103J501CT
Mfr.Part #
1812B103J501CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Size Code :
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating (DC) :
500 V
Negative Tolerance :
5
Lead Free :
Lead Free
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Applications :
SMPS Filtering
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Number of Terminals :
2
Height :
0.8 mm
Series :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
5 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
10 nF
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Packaging :
MouseReel
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
500V
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Brand :
Walsin
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
1812B103J501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 10nF