17FMN-SMT-A-TF
Mfr.Part #
17FMN-SMT-A-TF
Description
CONN FFC TOP 17POS 1.00MM R/A
Lead Pitch :
1mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated :
50V
Current Rating (Amps) :
0.5A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
MIL Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating :
500mA
Additional Feature :
Side Entry
Height Above Board :
0.118 3.00mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Datasheets
17FMN-SMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A