17FMN-BMTR-A-TB
Mfr.Part #
17FMN-BMTR-A-TB
Description
CONN FFC VERT 17POS 1.00MM SMD
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated :
50V
UL Flammability Code :
94V-0
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Lead Pitch :
1mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Datasheets
17FMN-BMTR-A-TB
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A