17FMN-BMT-A-TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
17FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 17POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
1mm
Number of Rows :
1
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Published :
Mating Information :
No
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish :
Tin
Housing Color :
Black
Lead Free :
Contains Lead
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
500mA
Number of Positions :
17
Voltage - Rated :
50V
Flat Flex Type :
FFC
Series :
FMN
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
IEC Conformance :
Contact Gender :
FEMALE
Additional Feature :
Top Entry
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
17
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable End Type :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
17FMN-BMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 17 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A