16SVQP82M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16SVQP82M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Packing Method :
TR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
82µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.12A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
106mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Type :
Polymer
Series :
OS-CON™, SVQP
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Life (Hours) :
1000 hours
Size Code :
Width :
8.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
9mm
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
16SVQP82M
Panasonic 16SVQP82M
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 40mOhm OS-CON™, SVQP Surface Mount Polymer General Purpose