16SVP22M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16SVP22M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
10 %
Ripple Current :
1.06A
Number of Pins :
6
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.06A @ 100kHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Size Code :
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Type :
Polymer
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Cut Tape (CT)
Leakage Current :
176μA
Ripple Current (AC) :
1.06A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
53mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Height :
5.9mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
22µF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
5mm
Voltage :
16V
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Series :
OS-CON™, SVP
Tolerance :
±20%
Datasheets
16SVP22M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SVP22M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Number of Terminations:2, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can - SMD, 16SVP22M pinout, 16SVP22M datasheet PDF, 16SVP22M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 16SVP22M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 16SVP22M
22μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 90mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose