16SVPK100M
Mfr.Part #
16SVPK100M
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Series :
OS-CON™, SVPK
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
940mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
47mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Datasheets
16SVPK100M
Panasonic 16SVPK100M
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 27mOhm OS-CON™, SVPK Surface Mount Polymer General Purpose