168332K400C-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
168332K400C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Series :
168
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
6.5mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Length :
7.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5.0038mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±10%
Capacitance :
3300pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Datasheets
168332K400C-F
Cornell Dubilier Electronics 168332K400C-F
168 3300pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
168332K400C-F Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.