12A02MH-TL-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12A02MH-TL-E
Manufacturer
onsemi
Package / Case
3-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 12V 1A 3MCPH
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
yes
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Element Configuration :
Single
Max Breakdown Voltage :
12V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Length :
2mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Transistor Type :
PNP
JESD-609 Code :
e6
Frequency :
450MHz
Package / Case :
3-SMD, Flat Lead
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 10mA 2V
Power Dissipation :
600mW
Collector Emitter Breakdown Voltage :
12V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Max Collector Current :
1A
Lead Free :
Lead Free
Height :
850μm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
3
Max Power Dissipation :
600mW
Collector Emitter Saturation Voltage :
-240mV
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
240mV @ 20mA, 400mA
Collector Base Voltage (VCBO) :
15V
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
12A02MH-TL-E
onsemi 12A02MH-TL-E
PNP 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3-SMD, Flat Lead Tape & Reel (TR) Surface Mount
12A02MH-TL-E Overview
As explained above, DC current gain takes into account the rate at which the base current flows through the collector current; therefore, DC current gain for this device is 300 @ 10mA 2V.Single BJT transistor offers maximum design flexibilSingle BJT transistory wSingle BJT transistorh a collector emSingle BJT transistorter saturation voltage of -240mV.In VCE saturation, Ic is at its maximum value (saturated), and the vce saturation (Max) is 240mV @ 20mA, 400mA.The emitter base voltage can be kept at 5V for high efficiency.The breakdown input voltage is 12V volts.Single BJT transistor is possible to have a collector current as low as 1A volts at Single BJT transistors maximum.
12A02MH-TL-E Features
the DC current gain for this device is 300 @ 10mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -240mV
the vce saturation(Max) is 240mV @ 20mA, 400mA
the emitter base voltage is kept at 5V