12A02CH-TL-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12A02CH-TL-E
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-96
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 12V 1A 3CPH
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
450MHz
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
700mW
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
3
Element Configuration :
Single
Transition Frequency :
450MHz
Collector Emitter Breakdown Voltage :
12V
Length :
2.9mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
12V
Package / Case :
SC-96
Height :
900μm
Gain Bandwidth Product :
450MHz
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 10mA 2V
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity/Channel Type :
PNP
Number of Elements :
1
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Transistor Type :
PNP
Terminal Position :
Dual
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e6
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
240mV @ 20mA, 400mA
Factory Lead Time :
2 Weeks
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Saturation Voltage :
-120mV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Pins :
3
Published :
Operating Temperature :
150°C TJ
Max Power Dissipation :
700mW
Contact Plating :
Tin
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Pin Count :
Max Collector Current :
1A
Collector Base Voltage (VCBO) :
15V
Datasheets
12A02CH-TL-E
onsemi 12A02CH-TL-E
PNP 150°C TJ 100nA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON PNP SC-96 Tape & Reel (TR) Surface Mount
12A02CH-TL-E Overview
In this device, the DC current gain is 300 @ 10mA 2V, which is the ratio between the base current and the collector current.This system offers maximum design flexibility due to a collector emitter saturation voltage of -120mV.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 240mV @ 20mA, 400mA.With the emitter base voltage set at 5V, an efficient operation can be achieved.Single BJT transistor contains a transSingle BJT transistorion frequency of 450MHz.Single BJT transistor is possible for the collector current to fall as low as 1A volts at Single BJT transistors maximum.
12A02CH-TL-E Features
the DC current gain for this device is 300 @ 10mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -120mV
the vce saturation(Max) is 240mV @ 20mA, 400mA
the emitter base voltage is kept at 5V
a transition frequency of 450MHz