10YK47MEFCTA5X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10YK47MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
YK
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
10YK47MEFCTA5X11
Rubycon 10YK47MEFCTA5X11
YK 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can