10YK100MTA5X11
Mfr.Part #
10YK100MTA5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
168mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
140mA
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Datasheets
10YK100MTA5X11
Rubycon 10YK100MTA5X11
YK 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 140mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can