10YK100MEFCTA5X11
Mfr.Part #
10YK100MEFCTA5X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
168mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
10YK100MEFCTA5X11
Rubycon 10YK100MEFCTA5X11
YK 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can