10MXC56000MEFC35X45
Mfr.Part #
10MXC56000MEFC35X45
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
5.75A @ 10kHz
Published :
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Capacitance :
56000μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
MXC 56000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In