10MXC18000MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MXC18000MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.691A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.34A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
18000μF
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
MXC
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
MXC 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In