10MXC22000MEFC30X30
Mfr.Part #
10MXC22000MEFC30X30
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Capacitance :
22000µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
2.875A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
MXC 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In