10LPCV2475
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10LPCV2475
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 75A 20-300V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Approval Agency :
CE, IEC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Bulk
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Load :
20V~300V
Published :
Min Operating Temperature :
-30°C
Throw Configuration :
SPST
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
AC, Proportional Control
RoHS Status :
RoHS Compliant
Isolation Voltage :
2.5kV
Lead Free :
Lead Free
Height :
56.1086mm
Relay Type :
Relay
Voltage - Input :
0V~10VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
7
Max Operating Temperature :
80°C
Series :
LPCV
Termination :
Quick Connect
Depth :
1.03124m
Load Current :
75A
Length :
56.0832mm
Package / Case :
Module
Datasheets
10LPCV2475
Sensata Technologies – Crydom 10LPCV2475
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V