10LPCV2425
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10LPCV2425
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 20-300V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage (AC) :
20V
Depth :
1.03124m
Load Current :
25A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current Rating :
25A
Voltage - Input :
0V~10VDC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height :
56.1086mm
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Voltage - Rated AC :
300V
Length :
56.0832mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Mounting Type :
Chassis Mount
Approval Agency :
CE, IEC
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Quick Connect
Operating Supply Voltage :
300V
Max Operating Temperature :
80°C
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Output Type :
AC, Proportional Control
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-30°C
Packaging :
Bulk
Throw Configuration :
SPST
Thickness :
26.67mm
Relay Type :
Relay
Output Current :
25A
Package / Case :
Module
Published :
Voltage - Load :
20V~300V
Series :
LPCV
Number of Pins :
7
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Datasheets
10LPCV2425
Sensata Technologies – Crydom 10LPCV2425
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V