10LPCV2440
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10LPCV2440
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 20-300V
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination :
Screw Terminal/Quick Connect
Mounting :
Panel
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
Flange
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
icon-pbfree yes
Input Voltage :
0VDC TO 10VDC(V)
Input Type :
DC
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current Rating :
40 A
Overall Length :
56.1mm
I/O Isolation Voltage :
2500Vrms
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Type :
Quick Connect
Input Signal :
0-10 VDC
Additional Feature :
WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
Isolation Voltage-Max :
2500V
Output Type :
AC
Operating Temperature (Max) :
80°C
Output Circuit Type :
SCR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Agency Approvals :
Unknown
Overall Height :
26.7mm
Crydom
Load Voltage (Min) :
20VAC
Input Voltage (Min) :
0VDC
HTS Code :
Load Current (Max) :
40A(A)
Operating Temperature Max Deg. C :
80C
Load Voltage (Max) :
300VAC
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Input Voltage (Max) :
10VDC
Output Voltage :
20-300 VAC
Input Polarity :
DC
Nominal Output Voltage :
24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC
On-State Current-Max :
40A
Datasheets
10LPCV2440
Sensata Technologies – Crydom 10LPCV2440
10LPCV2440 datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V