10LPCV24110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10LPCV24110
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 110A 20-300V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Max Operating Temperature :
80°C
Series :
LPCV
Operating Supply Voltage :
300V
Load Current :
110A
Output Type :
AC, Proportional Control
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Isolation Voltage :
2.5kV
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Voltage - Input :
0V~10VDC
Min Operating Temperature :
-30°C
Relay Type :
Relay
Published :
2008
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
7
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Load :
20V~300V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Termination :
Screw
Throw Configuration :
SPST
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
10LPCV24110
Sensata Technologies – Crydom 10LPCV24110
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V