10BQ100TR
Mfr.Part #
10BQ100TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780mV @ 1A
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current :
1A
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Position :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Peak Non-Repetitive Surge Current :
780A
Polarity :
Standard
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Schottky
Forward Voltage :
890mV
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Average Rectified Current :
1A
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Capacitance :
42pF
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
1A
Max Operating Temperature :
175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Reverse Leakage Current :
500μA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Base Part Number :
10BQ100
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Surge Current :
780A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
38A
Datasheets
10BQ100TR
Vishay 10BQ100TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 780mV @ 1A -55°C~175°C 500μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
10BQ100TR Overview
500μA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 1A volts.1A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 780A surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device may deliver a value of 42pF.
10BQ100TR Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
10BQ100TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10BQ100TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB