10BQ030TR
Mfr.Part #
10BQ030TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
SMB
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
200pF @ 5V 1MHz
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
420mV @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
10BQ030TR
Vishay 10BQ030TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 420mV @ 1A -55°C~150°C 1mA @ 30V Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
10BQ030TR Overview
10BQ030TR Features
10BQ030TR Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
10BQ030TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB