10BQ040TR
Mfr.Part #
10BQ040TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Capacitance @ Vr, F :
80pF @ 5V 1MHz
Published :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SMB
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 40V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diode Type :
Schottky
Datasheets
10BQ040TR
Vishay 10BQ040TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 2A -55°C~150°C 1mA @ 40V Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
10BQ040TR Overview
10BQ040TR Features
10BQ040TR Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
10BQ040TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB