10BQ015TR
Mfr.Part #
10BQ015TR
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 1A SMB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
140A
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
10BQ015
Capacitance :
390pF
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Average Rectified Current :
1A
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
SMB
Output Current :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
140A
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 15V
Number of Pins :
2
Lead Free :
Contains Lead
Polarity :
Standard
Voltage - Rated DC :
15V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Forward Voltage :
440mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
350mV @ 1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Current Rating :
1A
Datasheets
10BQ015TR
Vishay 10BQ015TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 350mV @ 1A -55°C~125°C 500μA @ 15V Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
10BQ015TR Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 500μA volts.There is an average rectified current of 1A volts for this device.Its current rating is 1A, which is the maximum current that a fuse will carry for an indefinite period without too much deterioration of the fuse element. 140A is the maximum value of surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device can deliver a value of 390pF.
10BQ015TR Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
10BQ015TR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10BQ015TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB