10BENG3G
Mfr.Part #
10BENG3G
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Module
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
809
In Stock :
809
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
No
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Series :
BE
Switch Features :
Switch On-Off
Number of Ports :
1
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.25mm x 39.70mm
Number of Positions :
3
Length :
41mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
115V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Quick Connect
Current :
10A
Current Rating :
10A
Lead Free :
Lead Free
Published :
2014
Connector Style :
IEC 320-C14
Panel Thickness :
0.040 ~ 0.063 1.02mm ~ 1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Panel, Snap in
Max Current Rating :
10A