10BEEG3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10BEEG3G
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Mount :
Panel, Screw
Orientation :
Straight
Number of Positions :
3
Voltage - IEC :
115/250VAC
Series :
BE
Voltage - Rated AC :
115V
Connector Style :
IEC 320-C14
Number of Ports :
1
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Current :
10A
Package / Case :
Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
10A
Max Current Rating :
10A
Length :
41mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Switch Features :
Switch On-Off
Packaging :
Bulk
Accomodates a Fuse :
No
Panel Thickness :
0.040 ~ 0.063 1.02mm ~ 1.60mm
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 39.00mm