10BEEG3GM-R
Mfr.Part #
10BEEG3GM-R
Manufacturer
Delta Electronics
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Lead Free :
Lead Free
Fuse :
No
Connector Style :
IEC 320-C14
Number of Positions :
3
Feature :
Bleed Resistor
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Voltage - IEC :
115/250VAC
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated AC :
115V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Published :
2008
Switch Features :
Switch On-Off
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Accomodates a Fuse :
No
Termination :
Quick Connect
Series :
BE
Current Rating :
10A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 39.00mm
Current - IEC :
10A