109LBB063M2EF
Mfr.Part #
109LBB063M2EF
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
10000µF
Leakage Current :
12.6mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
5.47A
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.15
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24.87mOhm @ 120Hz
Diameter :
35mm
Series :
LBB
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Terminations :
2
Height :
40mm
Bulk
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
5.47A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
6.8375A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
109LBB063M2EF
Cornell Dubilier Electronics 109LBB063M2EF
LBB 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.47A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In