109LBB035M2EC
Mfr.Part #
109LBB035M2EC
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
3.02A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41.45mOhm @ 120Hz
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
3.775A @ 10kHz
Ripple Current :
3.02A
Capacitance :
10000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
LBB
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.25 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
1mm
Mount :
PCB, Through Hole
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
7mA
Datasheets
109LBB035M2EC
Cornell Dubilier Electronics 109LBB035M2EC
LBB 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.02A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In