109LBB050M2CH
Mfr.Part #
109LBB050M2CH
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
50V
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Leakage Current :
10mA
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.625A @ 10kHz
Capacitance :
10000µF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Radial, Can - Snap-In
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ripple Current :
3.7A
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
LBB
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33.16mOhm @ 120Hz
Datasheets
109LBB050M2CH
Cornell Dubilier Electronics 109LBB050M2CH
LBB 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In