109LBA035M2CF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109LBA035M2CF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Leakage Current :
7mA
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
LBA
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
35V
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
4.5625A @ 10kHz
Capacitance :
10000µF
Tan Delta :
0.25
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Custom Capabilities :
Capacitance Tolerance
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66.31mOhm @ 120Hz
Diameter :
25mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
3.65A
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.65A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
109LBA035M2CF
Cornell Dubilier Electronics 109LBA035M2CF
LBA 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In