YNA18B2C0G105MT000N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YNA18B2C0G105MT000N
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
YNA
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Published :
Temperature Coefficient :
X5R
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Feature :
Controlled ESR
Voltage - Rated DC :
4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1μF
TDK Corporation YNA18B2C0G105MT000N
YNA 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Controlled ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
YNA18B2C0G105MT000N Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 4V.
YNA18B2C0G105MT000N Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V