YNA15B3A0G105MT000N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YNA15B3A0G105MT000N
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X5R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.014 0.35mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Thickness :
355.6μm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Controlled ESR
Voltage - Rated DC :
4V
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
YNA
Temperature Coefficient :
X5R
YNA 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm -55°C~85°C Controlled ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
YNA15B3A0G105MT000N Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 4V - Rated DC.
YNA15B3A0G105MT000N Features
a size/dimension of 0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V