XB24-DMSIT-250
Mfr.Part #
XB24-DMSIT-250
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ RP-SMA TH
Stock
10
In Stock :
10
RF Transceiver Modules and Modems
Max Operating Temperature :
85°C
Interface :
UART
Utilized IC / Part :
EM357
250kbps
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Operating Supply Voltage :
3.4V
Power - Output :
0dBm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensitivity :
-92dBm
Antenna Type :
Antenna Not Included, RP-SMA
Sensitivity (dBm) :
-92 dBm
Frequency :
2.4GHz
Package / Case :
Module
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Current - Receiving :
50mA
Mounting Type :
Through Hole
Series :
XBee® DigiMesh® 2.4
Published :
2011
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Mount :
Through Hole
Current - Transmitting :
45mA
Datasheets
XB24-DMSIT-250
Digi XB24-DMSIT-250
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Antenna Not Included, RP-SMA 250kbps 0dBm -92dBm Module
XB24-DMSIT-250 Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Through Hole method.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee® DigiMesh® 2.4 family.There is 2.8V~3.4V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications for this Transceiver , since it is Through Hole mounted.
XB24-DMSIT-250 Features
Bulk package
2.8V~3.4V volts