XB24-BCIT-003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XB24-BCIT-003
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 CHIP SMD
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Interface :
UART
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Receiving :
38mA~40mA
RF Family/Standard :
Data Rate :
250kbps
Modulation :
DSSS
Serial Interfaces :
UART
Sensitivity (dBm) :
-96 dBm
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Antenna Type :
Integrated, Chip
Published :
Package / Case :
Module
Sensitivity :
-96dBm
Protocol :
ZigBee®
Current - Transmitting :
35mA~40mA
Frequency :
2.4GHz
Packaging :
Bulk
Mount :
Surface Mount
Series :
XBee® ZNet 2.5
Power - Output :
3dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
XB24-BCIT-003
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.1V~3.6V UART Bulk Integrated, Chip 250kbps 3dBm Zigbee® -96dBm Module
XB24-BCIT-003 Overview
This RF Transceiver' mounting method is Surface Mount.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.The RF Transceiver Module belongs to the XBee® ZNet 2.5 family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.With the Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XB24-BCIT-003 Features
Bulk package
2.1V~3.6V volts