XB24-BWIT-001
Mfr.Part #
XB24-BWIT-001
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 WIR ANT SMD
Mount :
Surface Mount
Frequency :
2.4GHz
Antenna Type :
Integrated, Wire Antenna
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
XBee® ZNet 2.5
Power - Output :
3dBm
DSSS
Protocol :
ZigBee®
Current - Transmitting :
35mA~40mA
Current - Receiving :
38mA~40mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
Sensitivity (dBm) :
-96 dBm
Datasheets
XB24-BWIT-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.1V~3.6V UART Bulk Integrated, Wire Antenna 250kbps 3dBm Zigbee® Module
XB24-BWIT-001 Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Surface Mount is adopted.optimized performance is achieved by utilizing the Bulk package in this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the XBee® ZNet 2.5 family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.1V~3.6V volts to the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Surface Mount mount.
XB24-BWIT-001 Features
Bulk package
2.1V~3.6V volts