X66AK2H12AAWA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X66AK2H12AAWA2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP ARM SOC BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Type :
DSP+ARM®
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tray
Voltage - Core :
Variable
Pbfree Code :
No
Interface :
EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
800μm
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Boundary Scan :
yes
Core Architecture :
ARM
Supply Voltage :
1V
Format :
Floating Point
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
Width :
38mm
Non-Volatile Memory :
ROM (384kB)
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
Memory Size :
4MB
On Chip Data RAM :
12.75MB
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
66AK2H12
Length :
38mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Integrated Cache :
yes
Terminal Form :
Ball
ECCN Code :
3A001.A.3
Terminal Position :
BOTTOM
RAM Size :
32kB
Max Supply Voltage :
1.1V
Min Supply Voltage :
800mV
Frequency :
1.2GHz
Voltage - I/O :
0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V