WS1M20R0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WS1M20R0J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
20Ohm
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
WS
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Size / Dimension :
0.177Diax0.374L 4.50mmx9.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
WS1M
Published :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
WS1M20R0J
Bourns, Inc. WS1M20R0J
20Ohm, Wirewound,