WS1M15R0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WS1M15R0J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.177Diax0.374L 4.50mmx9.50mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Base Part Number :
WS1M
Published :
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
WS
Package / Case :
Axial
Resistance :
15Ohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
WS1M15R0J
Bourns, Inc. WS1M15R0J
15Ohm, Wirewound,