VSKT230-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VSKT230-20
Manufacturer
Vishay
Package / Case
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet
Download
Description
SCR DBL HISCR 2000V 230A MAGNPAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
510A
Published :
Circuit Type :
SCR
Current - On State (It (AV)) (Max) :
230A
Max Operating Temperature :
130°C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7500A 7850A
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hold Current :
500mA
Voltage - Off State :
2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Base Part Number :
KT230
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Structure :
Series Connection - All SCRs
Package / Case :
3-MAGN-A-PAK™
Current Rating :
230A
Mount :
Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
510A