VS-VSKV230-08PBF
Mfr.Part #
VS-VSKV230-08PBF
Package / Case
MAGN-A-PAK
Description
MODULE THYRISTOR 230A MAGN-A-PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7500A 7850A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
RMS Current (Irms) :
510A
Current Rating :
230A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Circuit Type :
SCR
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
510A
Package / Case :
MAGN-A-PAK
Structure :
Common Anode - All SCRs
Mount :
Chassis Mount
Hold Current :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
500mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
130°C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
230A
Voltage - Off State :
800V