VRR07T122KGS
Mfr.Part #
VRR07T122KGS
Description
CAP CER 1200PF 3KV X7R RADIAL
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
Multilayer :
No
Radial
Terminal Shape :
Wire
Width :
3.81mm
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Length :
7.62mm
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
High Voltage, High Temperature
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Lead Pitch :
5.08mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
VRR07T122KGS
KEMET VRR07T122KGS
VRR Indust X7R HVHT200C 1200pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
VRR07T122KGS Overview
Programs on this device are of 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VRR07T122KGS Features
a size/dimension of 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm