VRR07M682JGA
Mfr.Part #
VRR07M682JGA
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Width :
3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Length :
7.62mm
Capacitance :
6800pF
Size / Dimension :
0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-20
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Datasheets
VRR07M682JGA
KEMET VRR07M682JGA
VRR Indust X7R HVHT200C 6800pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
VRR07M682JGA Overview
A program's size/dimension is 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
VRR07M682JGA Features
a size/dimension of 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV