VRR07M103KGS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VRR07M103KGS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Straight
Terminal Finish :
Gold (Au)
Length :
7.62mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Width :
3.81mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
VRR Indust X7R HVHT200C
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Feature :
High Voltage, High Temperature
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Custom Capabilities :
Other Tolerances Available Upon Request
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Multilayer :
No
Datasheets
VRR07M103KGS
KEMET VRR07M103KGS
VRR Indust X7R HVHT200C 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
VRR07M103KGS Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
VRR07M103KGS Features
a size/dimension of 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm